6eafcdc95a774ad52ed6aacbe3ce79ef

Odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania

Najczęściej zadawane pytania:

  1. Kiedy jest czynne przedszkole?

Przedszkole czynne jest w godzinach od 6.00-17.00 przez 11 miesięcy w roku. W okresie przerwy wakacyjnej, która przypada wymiennie w lipcu lub w sierpniu można zapisać dziecko do innego przedszkola z terenu Gminy Komorniki. W roku szkolnym 2023/2024 przerwa wakacyjna przypada w miesiącu sierpniu.

  1. Ile jest miejsc?

Ogólna liczba miejsc w przedszkolu liczy 99 dzieci.. W naszym przedszkolu mamy cztery grupy:

  • Biedronki (25 dzieci 3-letnich)
  • Motylki (25 dzieci 4-letnich)
  • Żabki (25 dzieci 6-5-letnich)
  • Bociany (24 dzieci 5-4-letnich)

Liczebność grup uzależniona jest od metrażu sal dydaktycznych, w których przebywają dzieci. Przydział do grupy uzależniony jest od wieku dzieci. Jednocześnie należy zaznaczyć, że skład osobowy grup oraz przydział wychowawcy co roku może ulec zmianie- wszystko zależy od ilości złożonych przez rodziców deklaracji kontynuacji oraz od procesu rekrutacji.

  1. Czy są grupy mieszane?

Czasami zdarzają się sytuacje, kiedy musimy połączyć dzieci z różnych roczników np. 3 i 4 latki,  4-5 latki lub 5-6 latki. Jest to uzależnione od ilości złożonych wniosków  o przyjęcie dzieci z danego rocznika. Realizacja podstawy programowej odbywa się wówczas na dwóch poziomach. Po zakończonej rekrutacji, rozpoczynamy  przydział dzieci do poszczególnych grup. Staramy się, by nasze dzieci były w grupach zbliżonych rocznikowo, dzięki czemu łatwiej jest im realizować podstawę programową. Podczas opracowywania składu grup na nowy rok szkolny może się zdarzyć przeszeregowanie, tzn. dzieci z pierwszej połowy roku mogą zostać zakwalifikowane do starszej grupy.

  1. Ile jest Pań na sali?

Każdą grupą opiekuje się dwoje nauczycieli. Jedna pani jest w godzinach dopołudniowych , druga przejmuje opiekę  po południu. Do każdej grupy przypisana jest jedna woźna oddziałowa, która pomaga nauczycielce w opiece, dba o porządek w sali oraz wydaje posiłki

  1. Gdzie i w jakich terminach zgłaszać nieobecności?

Nieobecności dzieci należy zgłaszać poprzez aplikację INSO https://pomoc.inso.pl/pl/articles/4456063-zglaszanie-nieobecnosci-dziecka

Lub telefonicznie (61 890 69 82),  najpóźniej do godziny 07.00 w dniu nieobecności dziecka w przedszkolu.

  1. Jakie są godziny przyprowadzania i odbierania dzieci z placówek przedszkola?

Dzieci należy przyprowadzić do przedszkola najpóźniej o godzinie 8.00. Odbiór dzieci z przedszkola powinien odbywać się o godzinie zadeklarowanej przez rodziców podczas składania oświadczeń woli. Rodzice mają prawo przyprowadzić lub odebrać dziecko z przedszkola w godzinach innych niż zadeklarowane. O takiej sytuacji należy zawiadomić pracowników przedszkola. Panie woźne rozpoczynają swój dyżur w szatni od godz. 14.00, w związku z czym już od tej godziny można odbierać dzieci z przedszkola. W pierwszych dniach pobytu dziecka w przedszkolu można przyprowadzać je na dwie-trzy godziny i stopniowo pobyt ten wydłużać. Odebranie dziecka po godzinie 17:00 skutkuje naliczeniem opłaty dodatkowej – 50,00 zł za każdą rozpoczętą godzinę.

  1. Kto może odebrać dziecko z przedszkola?

Dzieci z przedszkola mogą być odbierane przez rodziców, prawnych opiekunów lub osoby upoważnione. Osoby upoważnione powinny wylegitymować się dowodem tożsamości. Nie możliwe jest zastrzeżenie sobie przez jednego z rodziców życzenia dotyczącego nie odbierania dziecka przez drugiego rodzica. Takie życzenie musi być poświadczone przez postanowienie sądowne. Również przedszkole nie ma prawa nie wydać dziecka osobom upoważnionym przez drugiego rodzica.

  1. Co robić w przypadku choroby dziecka?

Rodzice zobowiązani są przyprowadzać do przedszkola dzieci zdrowe, bez infekcji, kataru, kaszlu. Jeżeli dziecko źle się poczuje to rodzice natychmiast informowani są telefonicznie o złym samopoczuciu dziecka. W sytuacji, gdy stan dziecka w ciągu dnia pogarsza się to dziecko odizolowane jest od innych dzieci, a rodzice proszeni są o natychmiastowe odebranie go z przedszkola. W sytuacji zaistnienia wypadku pracownicy przedszkola udzielają pomocy przedmedycznej poszkodowanemu dziecku i natychmiast wzywają pogotowie, a następnie informują o tym rodziców dziecka, które uległo wypadkowi. Pracownicy przedszkola nie podają dzieciom żadnych leków.

  1. Jaki jest czas na odpoczynek młodszych dzieci?

W młodszych grupach przewidziany jest półtoragodzinny czas na odpoczynek, podczas którego dzieci przebywają na leżakach, słuchają muzyki relaksacyjnej lub czytanych bajek. Podczas leżakowania dzieci uczą się szanować prawo do odpoczynku innych dzieci.

  1. Co w przypadku chęci powrotu dziecka do domu?

Jeżeli rodzic będzie miał takie życzenie, możliwy jest kontakt telefoniczny i informacja ze strony pracowników przedszkola, że dziecko tęskni za nimi i płacze. Jeżeli rodzice będą mieli taką możliwość mogą wcześniej odebrać dziecko z przedszkola.

  1. Jakie są obostrzenia Covid-owe?

W czasie pandemii nie możliwe jest przynoszenie przez dzieci jakichkolwiek przedmiotów, zabawek z domu. W przedszkolu obowiązuje Procedura bezpieczeństwa dotycząca zapobieganiu i przeciwdziałaniu COVID-19 wśród dzieci, rodziców i pracowników Przedszkola Samorządowego Zielony Zakątek w Plewiskach

  1. Czy w przedszkolu są przewidziane posiłki? Czy przewidziano posiłki dla dzieci z alergiami?

Przedszkole posiada własną kuchnię. Opracowujemy jadłospisy konstruowane są zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 26 lipca 2016 r. w sprawie grup środków spożywczych przeznaczonych do sprzedaży dzieciom i młodzieży w jednostkach systemu oświaty oraz wymagań, jakie muszą spełniać środki spożywcze stosowane w ramach żywienia zbiorowego dzieci i młodzieży w tych jednostkach (Dz. U. z 2016 r. poz.1154) oraz Ustawą z 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r., poz. 2021)

Kuchnia przedszkolna przygotowuje posiłki zgodnie z obowiązującymi normami żywieniowymi dla dzieci w wieku przedszkolnym. Jadłospisy oparte są na zasadach racjonalnego żywienia i opracowywane w systemie dekadowym. Ich treść ustala intendent, a zatwierdza dyrektor przedszkola

Podajemy 3 główne posiłki.

  • 8:30 – śniadanie
  • 11:00- II śniadanie
  • 13:00 obiad (zupa, drugie danie, kompot)

Każda z naszych sal wyposażona jest w dystrybutory wody do których dzieci mają nieograniczony dostęp.

Informacja o aktualnym jadłospisie wywieszana jest na tablicy ogłoszeń dla rodziców oraz w aplikacji INSO

  1. Czy stosujemy diety specjalistyczne?

Dla dzieci z dietą wykluczającą niektóre produkty i dietą wykluczająca podstawowe alergeny kuchnia stosuje przedszkolną, ogólną dietę pokarmową opartą o przedszkolny jadłospis wykluczającą z przygotowanych posiłków alergeny (np. mleko, kakao, orzech…)

Rodzice/ prawni opiekunowie, dzieci ze specjalnymi potrzebami żywieniowymi (uczulenia, alergeny pokarmowe) winni złożyć pisemny wniosek do dyrektora przedszkola z prośbą o uwzględnienie potrzeb  żywieniowych dziecka i dołączyć do wniosku zaświadczenie lekarskie o rodzaju alergii i potwierdzającego  konieczność zastosowania diety (eliminacji składników uczulających/ alergenów).

Nie dopuszcza się bez zgody Dyrektora placówki przynoszenia przez Rodziców gotowych posiłków, potraw przygotowywanych poza przedszkolem tylko w wyjątkowych sytuacjach (całkowita dieta specjalistyczna)  możliwe jest przynoszenie własnego jedzenia. Ostateczna decyzje podejmuje Dyrektor przedszkola po konsultacji z  intendentem.

  1. Czy dziecko musi umieć samodzielnie korzystać z toalety?

Nie wymagana jest umiejętność samodzielnego korzystania z toalety przez najmłodsze dzieci. Natomiast wymagane jest sygnalizowanie przez dzieci potrzeb fizjologicznych. Dzieci w przedszkolu przebywają bez pieluchy, nie korzystają z nocników.

  1. Czy możliwe jest karmienie dzieci przez pracowników?

Podczas posiłków dzieci zachęcane są do samodzielnego korzystania ze sztućców i kubeczka. Nie korzystamy z kubka-niekapka. Jeżeli niektóre dzieci nie radzą sobie z posługiwaniem się sztućcami to pracownicy przedszkola pomagają im w jedzeniu. Zachęcają do jedzenia, nie zmuszają. Rodziców zachęcamy do ćwiczenia z dziećmi samodzielności podczas posiłków oraz do nie miksowania wszystkich potraw, dziecko powinno gryźć pokarmy, aby rozwijały się niezbędne funkcje aparatu mowy.

  1. Kiedy dzieci korzystają z placu zabaw?

Na plac zabaw lub na spacer wychodzimy codziennie. Przeszkodą w korzystaniu ze świeżego powietrza może być tylko bardzo niska lub wysoka temperatura, silny wiatr i ulewne opady deszczu. Dzieci najmłodsze nie muszą same się ubrać czy rozebrać. Jednak Rodziców prosimy o codzienne doskonalenie tej umiejętności z dziećmi. Przed wyjściem na podwórko lub po powrocie ze spaceru dzieciom pomaga nauczyciel oraz woźna oddziałowa. Dzieci do ubrania jest 25. W okresie letnim czy wiosennym nie stanowi to problemu, inaczej sytuacja wygląda, gdy dzieci mają korzystać z zabaw na śniegu.

  1. Czy uczestnictwo w katechezie jest obowiązkowe?

O udziale dzieci w zajęciach z katechezy decydują rodzice poprzez pisemne wyrażenie woli w formie oświadczenia. Dzieci, które nie biorą udziału w katechezie wraz z wychowawczynią przechodzą do drugiej sali, gdzie mogą się pobawić z dziećmi z innej grupy lub popracować indywidualnie.

  1. Kiedy odbywają się dni adaptacyjne?

Dni adaptacyjne w naszych przedszkolach zawsze odbywają się pod koniec miesiąca sierpnia. Informacje o tym, kiedy się odbędą będą podane na stronie internetowej przedszkola.

  1. Czy jest w przedszkolu „zerówka”

W naszym przedszkolu nie mamy osobnej grupy tzw „zerówki”. Dzieci 6-letnie są połączone z 5 latkami.  Nauka odbywa się na dwóch poziomach, 6-latki  realizują program przewidziany w rocznym przygotowaniu przedszkolnym i są dobrze przygotowane do podjęcia nauki w szkole

  1. Zachęcamy do zadawania pytań

Jeżeli nie uzyskali Państwo odpowiedzi na wszystkie nurtujące pytania to proszę o kontakt telefoniczny (61-89-06-982), mailowy (kontakt@przedszkoleplewiska.pl)

 

 

Tagi: Brak tagów

Możliwość komentowania została wyłączona.